Muzej savremene umjetnosti Crne Gore
Kruševac bb, Podgorica, Crna Gora
info@msucg.me
+382 20 225 043

Otvorena izložba Šejle Kamerić u Dvorcu Petrovića i Perjaničkom domu

Izložba: Šejla Kamerić

Galerija: Dvorac Petrovića, Perjanički dom

Trajanje: 12. septembar – 10. novembar 2024.

Sinoć je u Dvorcu Petrovića i Perjaničkom domu otvorena izložba “Firstborn” (“Prvorođena”) savremene umjetnice Šejle Kamerić.

Na otvaranju se, pored umjetnice, prisutnima obratila i kustoskinja izložbe Milica Bezmarević ističući da izložba ,,Firstborn’’ donosi snažne umjetničke percepcije Šejle Kamerić, koje počivaju na izraženoj empatičnosti, kao ključnom mehanizmu komunikacije u njenom umjetničkom radu, a sa fokusom na propitivanju identitetskih vrijednosti zasnovanih na ličnom iskustvu, kao i na društvenom obrascu koji podrazumijeva stereotipom definisane pojmove žene i ženskosti. Bezmarević je kazala da je izložba nastala kao rezultat idejne kolaboracije sa umjetnicom.

“Tokom zajedničkog kreativnog dijaloga u višegodišnjem procesu osmišljavanja izložbe nastaje i naš zajednički razgovor, objavljen u Šejlinoj monografiji ,,Mother is a bitch’’.”

Dodala je i da je na izložbi prvi put predstavljen rad urađen za MSUCG, koji svojim sadržajem referira na pomenute teme.

Umjetnica Šejla Kamerić izrazila je veliko zadovoljstvo povodom realizacije izložbe u Muzeju savremene umjetnosti Crne Gore, dodajući da nakon dvadeset godina ponovo izlaže u Podgorici.

Izložba je otvorena za javnost do 10.11.2024. godine.

Šejla Kamerić je savremena umjetnica iz Bosne i Hercegovine prepoznata po interdisciplinarnom pristupu koji obuhvata film, fotografiju, objekte, crteže i instalacije.

Baveći se temama koje proizlaze iz nelinearnih historijskih narativa, kaoi osobnih povijesti, Kamerić se fokusira na politike sjećanja, načine otpora u ljudskom životu i posljedične osobenosti ženske borbe. Posebno cijenjeni po društvenoj snazi koja proizilazi iz odvažne intimnosti, njeni radovi naglašavaju empatiju kao osnovni stvaralački mehanizam. Kamerić svojim djelom upozorava na prostore moći, stvarajući im snažne alternative.

Njeni radovi nalaze se u prestižnim međunarodnim zbirkama, uključujući TATE Modern; MACBA Barcelona; Muzej Boijmans Van Beuningen u Rotterdamu; Nacionalni muzej moderne isavremene umjetnosti u Seoulu i druge.

Njen rad Bosnian Girl (2003.) smatra se jednim od najznačajnijih djela savremene umjetnosti u regionu i dio je kolekcije Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore.

Kamerić je dobitnica ECF Routes Princess Margriet nagradeza kulturnu raznolikost, kao i DAAD-Berlin Artist Residency Fellowship, ONFURI nagrade u Nacionalnoj galeriji umjetnosti u Tirani i Sloboda/Freedom nagrade Međunarodnog centra za mir u Sarajevu.