Muzej savremene umjetnosti Crne Gore
Kruševac bb, Podgorica, Crna Gora
info@msucg.me
+382 20 225 043

Sinoć je u Dvorcu Petrovića održano književno veče dr Sonje Tomović Šundić na kom je autorka predstavila svoju knjigu “Njegoš u likovnosti”. Program je realizovan u sklopu obilježavanja Njegoševog dana – crnogorskog praznika kulture.

Tomović Šundić je u razgovoru sa Suzanom Popović, savjetnicom za književnost MSUCG,obrazložila zašto je istraživanja o Njegošu upotpunila likovnim pikazom njegove složene individualnosti, sa ciljem da ukaže na vladičansko, vladarsko, sveto i svejetovno u njegovoj ličnosti.

“Baveci se portretima devetnaestog vijeka istakla bih klasični akademski prikaz u portretima Jozefa Tominca i Johana Basa – apstraktni manir u djelima likovnih umjetnika dvadesetog vijeka.”

Autorka je posebno naglasila vrijednost likovnih ostvarenja za shvatanje skrivenih duhovnih svojstava pjesnika filozofa, koji je ostavio neizbrisiv trag na našu kulturu, mogućnost da se kroz vizuelne prikaze svestranije razumije kompleksna misaona priroda, karakter i psihička svojstva data u sugestivno naslikanim portretima.

“Smatram da se kroz likovnost može dublje pojmiti Njegoševa intrigantna personalnost, utoliko što portreti nastali u različitim periodima imaju pored estetske, još i istorijsku i dokumentarnu validnost, te služe za ozbiljno studiranje i bliže upoznavanje slojeva pjesnikovog karaktera, stvaralačke imaginacije, misaonosti i filozofsko shvatanje egzistencije”, kazala je ona.

“Njegoš u likovnosti” najnovija je knjiga Sonje Tomović Šundić, inspirisana istraživanjem uticaja našeg velikog pjesninka Petra II Petrovića Njegoša na likovnu umjetnost. Sonja Tomović Šundić proučava kako su Njegoša, njegove ideje, posebno njegova djela Luča mikrokozma, Gorski vijenac I Lažni car Šćepan Mali uticali na umjetnike različitih epoha. U knjizi je Njegoš predstavljen u različitim formama umjetničkog prikazivanja, portretima, ilustracijama, skulpturama, drugim oblicima umjetničkog stvaralaštva.

Prof. dr Sonja Tomović Šundić je je redovni profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore. Primarna oblast kojom se bavi je filozofija i filozofske discipline antropologija, etika i estetika. Takođe, u okgviru filozofske antropologije bavi se političkom antropologijom i kulturnom antropologijom. Autorka je više naučnih monografija, studija i knjiga iz oblasti filozofskih nauka. Najznačajnije knjige su joj: Studije i ogledi iz antropologije, Problem recepcije u savremenim estetičkim teorijama, Etika ljudskih prava, Identitet i vrijednosti, Njegoševa filozofija čovjeka, Književno stvaralaštvo Borislava Pekića, Njegošev doživljaj ljepote, Veliki Inkvizitor u djelu Dostojevskog i Aristotelovo s(hvatanje) filozofije, i Platonova antropološka ideja.

Tokom književne večeri, publika je imala priliku i da pogleda djela Miodraga Dada Đurića, koja se nalaze u kolekciji MSUCG.